Jerevan

Jerevan je hlavné mesto Arménska, v ktorom žije takmer tretina populácie celej krajiny. Aj keď je Arménsko vo všeobecnosti považované za chudobnú krajinu, v Jerevane to tak rozhodne nevyzerá. Pri príchode vás privíta moderné letisko, v meste nájdete rušné obchodné ulice i nákupné centrá, kde sa to ľuďmi len tak hemží. Vďaka pomoci zahraničných Arméncov sa mesto relatívne rýchlo spamätalo z ničivého zemetrasenia, ktoré ho zasiahlo v roku 1988. V Jerevane žije dodnes viacero rodín vďaka podpore príbuzných zo zahraničia.

Jerevan, pohľad na staré mesto a známu horu Ararat

Pohľad na staré mesto Jerevan a mýtickú horu Ararat

Miesto, na ktorom leží Jerevan, je považované za jednu z najstarších obývaných oblastí na svete. Najväčší záujem z histórie vzbudzuje najmä dávny štát Urartu, na troskách ktorého najväčšej pevnosti zvanej Erebuni je postavená časť mesta. Zachované sú tiež jej ruiny, ktoré sú významným turistickým lákadlom mesta.  Jerevan bol významnou križovatkou perzských ciest, a preto malo mesto výhodné podmienky pre rast z hospodárskeho hľadiska. Význam mala najmä produkcia jedného z najpopulárnejších destilátov na svete. Práve tu sa už roky nachádza výrobňa svetoznámeho arménskeho brandy. Väčšina priemyslu však padla pri veľkom zemetrasení koncom 80-tych rokov, po ktorom bolo mesto v obrovských ekonomických problémoch.

Architektúra mesta je poznačená bohatou históriou, avšak najvýznamnejšie stavby nahradili tradičné komunistické stavby, ktorým však chýba prepojenie so zvyšnou architektúrou mesta. Najvýznamnejšími stavbami sú najmä park Tsitsernakaberd, kde sa nachádza pamätník a múzeum arménskej genocídy, chrám sv. Jakuba či viaceré mešity. Most Haghtanak nás privedie do historického centra mesta plného fontán a kaviarničiek a na Námestie republiky s Národnou galériou. Ďalej od centra sa nachádzajú Kaskády – komunistická stavba s obrovskými schodmi upravenými do formy kvetinových záhonov.

Celé mesto je položené pod bájnou horou Ararat, kde mala nájsť svoje útočisko slávna Noemova archa. Hora však pre obyvateľov Jerevanu predstavuje krutý pohľad na ešte krutejšiu históriu. Hora, ktorú nadovšetko zbožňujú dnes patrí Turecku, ktoré má na svedomí životy státisícov Arméncov počas arménskej genocídy. Mestom preteká rieka Hrazdan, ktorej koryto sa celým územím Jerevanu nepravidelne vlní.