Náhorný Karabach

Náhorný Karabach (Náhorná karabašská republika) je územie na južnom Kaukaze, ktoré právne patrí Azerbajdžanu, avšak správu nad týmto územím má Arménska republika. Samotní obyvatelia začiatkom 90-tych rokov vyhlásili samostatnú republiku, ktorá však dodnes nebola uznaná žiadnou krajinou. Správnym mestom oblasti je Stepanakert s 50 000 obyvateľmi.

Náhorný Karabach v sebe nesie veľký potenciál rozvoja, najmä vďaka veľkému prírodnému bohatstvu. To však kvôli stále napätej situácii nie je možné dostatočne využiť.

Náhorný Karabach uzemie medzi Armenskom a Azerbajdžanom

Nebezpečne nádherný Náhorný Karabach

História Náhornej Karabašskej republiky
Po ruskej revolúcii v roku 1917 bolo územie dnešného Náhorného Karabachu včlenené do Transkaukazskej federácie, ktorá sa čoskoro rozdelila medzi Gruzínsko, Arménsko a Ažerbajdžan. Arménsko a Azerbajdžan sa usilovali o tri územia: Zangezur, Nachičevan a Náhorný Karabach. Zangezur pripadol Arménsku a zvyšné dve územia na príkaz Stalina Azerbajdžanu. V čase delenia žilo na území Náhorného Karabachu 95% arménov.

Počas existencie ZSSR prebiehala v Náhornom Karabachu masívna diskriminácia arménskeho obyvateľstva, čoho dôsledkom bolo ich vysídľovanie. Rušný koniec 80-tych rokov prežíval aj Náhorný Karabach. Jeho cieľom bolo zbavenie sa nadvlády Azerbajdžanu, pod ktorým bolo obyvateľstvo významne utláčané. S rozpadom Sovietského zväzu sa miestna arménska populácia s podporou samotného Arméska začala výrazne mobilizovať. V roku 1988 prebehli viaceré ozbrojené konflikty, pri ktorých padlo niekoľko desiatok ľudí. Reakciou na túto pätovú situáciu a vyhlásenia nezávislosti Azerbajdžanu bolo dňa 2.9.1991 vyhlásenie samostatnej Náhornej Karabašskej republiky. Tá však dodnes nebola uznaná ani samotným Arménskom.

Náhorný Karavbach

Náhorný Karabach a Arménsko, mapa územia

Roky 1992 až 1994 boli v tejto oblasti poznačené najmä vojnou medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach. Presilu a následne  aj zisk územia, a to nielen Náhorného Karabachu, si vydobyla arménska armáda. Obeť vojny však bola veľká, na oboch stranách padlo takmer 50-tisíc vojakov či civilistov a milión ľudí bolo vyhnaných zo svojich domovov.

Dnes na mape nájdeme Náhorný Karabach ako súčasť Azerbajdžanu. V skutočnosti je však Karabach pod kontrolou Arménska, platia tu arménske zákony a aj mena. Žije tu takmer 150 000 obyvateľov, z nich asi tretina v hlavnom meste Stepanakert.

Turistické informácie
Vzhľadom na stále nevyjasnené vzťahy, je arménsko- azerbajdžanská hranica uzavretá a je miestom občasných konfliktov oboch strán. Hranice strážia vojenské jednotky znepriatelených strán. Ďalším nebezpečenstvom sú nevybuchnuté míny.

Stepanakert hlavné mesto Náhornej karabašskej republiky

Stepanakert, hlavné mesto

Jediná prístupová cesta do Náhorného Karabachu vedie cez horský priesmyk Laçinsky koridor. Táto cesta dostala pomenovanie Cesta mieru. K návšteve Náhorného Karabachu je potrebné vízum Náhornej Karabašskej republiky. Toto vízum vám vydajú v hlavnom meste – Stepanakarte, a to na 5 alebo 21 dní.

Cestovanie po Náhornom Karabachu je časovo i fyzicky náročnejšie. Cesty nie sú veľmi udržiavané, železničná sieť je pomalá a nie veľmi spoľahlivá. Najrýchlejším a najbezpečnejším spôsobom cestovania je prenájom auta. Bezpečnostná situácia pre turistov je pomerne dobrá. Hlavné cesty, väčšie mestá, kláštory a turisticky zaujímavé miesta sú navštívite bez najmenších problémov. Kriminalita je nízka, no vyskytnú sa drobné krádeže. V Stepanakarte, Shushi, Askerane a ďalších väčších mestách sa môžete ubytovať v hoteli. Ak cestujete na ľahko, bez veľkého budgetu, prenajmite si izbu od domácich. Dohovoríte sa s nimi arménsky, rusky, najmä s mladšími obyvateľmi aj anglicky.

Upozornenie: Vízum z NKR v pase je v Azerbajdžáne chápané ako nelegálny prechod azerbajdžánskych hraníc, na základe čoho vám zamietnu vstup na svoje územie. Ak sa chystáte navštíviť obe krajiny, napríklad cez Irán, majte pripravené dva pasy.

————

*Mapa Náhorného Karabachu použitá zo stránky http://armeniamaps.wordpress.com/