Pamiatky a zaujímavosti

Arménsko sa môže hrdiť bohatou históriou, ktorá v sebe prepája viaceré dôležité epochy ľudstva. Blízkosť starého antického Grécka, kolísky kresťanskej cirkvi Izraelu či členstvo v ZSSR sa podpísali na hlavných črtách väčšiny najvýznamnejších historických pamiatok tejto krajiny.

Khor Virap, Arménsko, kláštor

Kláštor Khor Virap. Na jeho mieste stála už v roku 642 prvá kresťanská kaplnka.

Jerevan – Hlavné mesto Arménska, ktoré si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Síce toto mesto v minulosti postihli viaceré ničivé zemetrasenia, kvôli ktorým sa najstaršie pamätihodnosti príliš nezachovali, turistom aj tak ponúka širokú škálu zastávok po túre mestom. Tými najvýznamnejšími pamiatkami sú chrám sv. Jakuba, múzeum starého arménskeho písomníctva Matenadaran či rozličné pozostatky socializmu ako bývalé Leninovo námestie, Leninov pamätník či socha Matka Arménska, pod ktorou sídli vojenské múzeum. Najväčšou atrakciou mesta je však stará pevnosť Erebuni, ktorá je pozostatkom slávneho starovekého štátu Urartu, ktorý vznikol zo severozápadnej Mezopotámie. Okrem starej architektúry majú turisti možnosť obdivovať aj tú modernú, najmä rozličné štátne budovy. Oku lahodiaci je tiež výhľad na vysoké a takmer stále zasnežené kaukazské hory, pod ktorými Jerevan leží.

Arménsko je krajinou, ktorá ako prvá uznala kresťanské náboženstvo za štátne náboženstvo. Práve z tohto dôvodu je cesta mnohých turistov orientovaná najmä spirituálne. Krajina je známa najmä svojimi kláštormi, ktorých je v Arménsku neúrekom. Tie najvýznamnejšie sú kláštory Geghard, Edžmiacin, ktorý ukrýva pravdepodobne najstarší kresťanský kostol či kláštor Khečaris, v blízkosti ktorého sa nachádza desiatka roztrúsených kostolíkov. Arménci sú tiež hrdý na starý antický chrám Garni z 1. storočia, ktorý len nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou.

Geghard v kláštore, Arménsko

Útroby kláštora Geghard, ktorý bol založený už v 4. storočí.

Len neďaleko od Jerevanu sa nachádza mesto Zvarthnoc, kde môžete nájsť pozostatky starej rotundy, ktorá bývala najväčšou stavbou na území Arménska. Podľa vzoru rotundy boli postavené aj svetoznáme chrámy Ani, ktoré sa však dnes nachádzajú už na území susedného Turecka.

Arménci majú nádherné a veľké jazero Sevan, ktoré je v lete miestom odpočinku, rodinných dovoleniek i turistických výletov. Privíta vás mnoho pláži, z ktorých najpopulárnejšie sa nachádzajú na severe a severovýchode jazera. Nájdete tu vybudované turistické hotely s kompletnou infraštruktúrou, akvapark i ubytovanie v súkromných vilách či kempingu. Medzi obľúbené aktivity patrí rekreačné plávanie, vodné lyžovanie, windsurfing, plachtenie i šnorchlovanie, potápanie či slnenie,

Najzaujímavejšou, no zároveň najnebezpečnejšou časťou Arménska je Náhorný Karabach. Ten okrem nádhernej prírody ukrýva aj niekoľko zaujímavých kláštorov, spomedzi ktorých vyčnieva Gandzasar. Ten podľa dávnej legendy ukrýva v základoch kosti Jána Krstiteľa. Návštevu Náhorného Karabachu však poriadne zvážte, keďže situácia na tomto území je veľmi nestála a navyše takmer všade číhajú nášľapné míny z arménsko – azerbajdžanského konfliktu.