Turistické informácie

Víza – Na vstup na územie Arménska je potrebné vízum, ktoré je možné najbližšie vybaviť na zastupiteľskom úrade krajiny vo Viedni. Turistické vízum je vydávané za poplatok $60 na dobu 21 dní. Ak do Arménska cestujete na dlhšie obdobie (do 90 dní), k žiadosti o vízum je potrebné predložiť aj pozvánku na návštevu zastupiteľského úradu. Tú získate po kontaktovaní arménskeho zastupiteľstva vo Viedni na emailovú adresu armenia@armembassy.at . Všetci turisti majú v Arménsku povinnosť prihlásenia sa na polícii, a to do troch dní od príchodu do krajiny. Nezabúdajte tiež na cestovný pas, ktorý bude platný ešte minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Pri odlete z Jerevanu je k colnému vybaveniu potrebné uhradiť poplatok, ktorého výska je 10 000 dramov. Po jeho zaplatení vám budú následne odobraté odtlačky prstov. Z krajiny nemožno odísť bez uhradenia tohto poplatku.

armensko peniaze arménsky dram

Arménsky dram, medzinárodná skratka AMD. Najväčšia denominovaná bankovka v obehu je 100 000 dramov.

Peniaze – 1 arménsky dram = 100 luma. Dram je menovou jednotkou v Arménsku od 12. storočia, oficiálne po osamostatnení od Sovietskeho zväzu od novembra 1993. Slovo dram znamená peniaze, a arménska mena je „príbuzná“ gréckej drachmy, či arabského dirhamu.

Od roku 2004 sú v obehu nové mince v hodnote 10, 20, 50, 100, 200 a 500 dram. Bankovky sú v hodnote 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 a najväčšia bankovka je 100 000 dram.

Takmer kdekoľvek si môžete voľne vymeniť americké doláre, eurá a ruské ruble. Zmenárne si neúčtujú províziu a kurzy sú takmer všade rovnaké. Orientačný kurz 1€ = cca 500 dramov.
Bankomaty a platba kreditnými kartami sú dostupné vo väčších mestách.

Bezpečnosť – Podľa oficiálneho stanoviska Arménska je na jeho území zabezpečená maximálna ochrana turistov. Avšak aj tu existujú rizikové oblasti, ktorým by ste sa mali vyhnúť. De facto arménske územie Náhorný Karabach, ktorý však oficiálne patrí Azerbajdžanu, je veľmi rušná oblasť, ktorej návštevu medzinárodné organizácie neodporúčajú. Ak sa však aj napriek tomu rozhodnete o výlet do Náhorného Karabachu, nezabudnite si so sebou zobrať všetky doklady a aj platné víza či povolenie na pobyt. Prísne strážené po celej dĺžke sú tiež hranice s Azerbajdžanom či Tureckom, a preto sa z hľadiska bezpečnosti zdržiavajte v dostatočnej vzdialenosti od nich.

Zdravie – K návšteve Arménska nie je potrebné žiadne očkovanie, no z hľadiska vlastnej bezpečnosti sa odporúča vykonať základné očkovania ako proti hepatitíde typu B či týfusu, a to najmä pri ceste do vnútrozemia. Nabaľte si tiež dostatočné množstvo základných liekov, keďže v krajine ich je všeobecný nedostatok. Prevenciou žalúdočných problémov či otráv je stravovanie v reštauráciách s vyššou kvalitou.

arménsky shashlik

Shaslik, alebo aj Shashlyk je forma ražničí populárna po celom bývalom Sovietskom zväze, východnej Európe a Eurázii. Šašlík pôvodne z jahňacieho mäsa, je dnes najčastejšie pripravovaný z bravčového, či hovädzieho v závislosti od prírodných podmienok a náboženstva.
Šašlík môže byť pripravený len z mäsa, alebo kombináciou mäso – slanina a pridaním papriky, paradajky, húb, cibule a lokálnych byliniek . Podstatnou časťou prípravy je marináda, ktorá je kyslá, najčastejšie octová, zo suchého vína, alebo kyslá ovocno zeleninová šťava s prídavkom bylín a korenín.

Dôležité čísla –

  • Hasiči – 01
  • Polícia – 02
  • Zdravotná záchranná služba – 03

Jedlo – Najtypickejším pokrmom v Arménsku je grilovaná jahňacina či ostatné druhy mäsa, ktoré sú podávané s tradičným chlebom či s grilovanou zeleninou. Toto jedlo nájdete pod názvom khorovatz.Aj u nás známy je shashlik, teda „prebodnuté mäso“ pripravovaný z hovädzieho, či bravčového. Ak chcete ochutnať tradičné jedlá, nevynechajte tiež polievku khash, ktorá pripomína aspik. Varí sa z hovädzích nôh a vnútorností takmer 12 hodín. Typickým jedlom, ktoré nesmie chýbať pri žiadnom obede či večere sú rozličné zeleninové šaláty považované dokonca za samostatný chod. Arménci uznávajú ako posvätné ovocie marhule, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou takmer všetkých dezertov.

Pitie – Arménsko je svetoznáme najmä svojimi kvalitnými vínami a či koňakmi AchtamarNairi. Na rozdiel od koňakov, ktoré je možné kúpiť na Slovensku, sa arménske konzistenciou podobajú na med. Fľaše alkoholu sú najobľúbenejšími suvenírmi, ktoré si turisti z Arménska odnášajú.

K jedlám je zväčša servírovaná minerálna voda a ako aperitív tradičná ruská vodka.